Wiele osób po dłuższej pracy przy komputerze odczuwa zmęczenie, ból mięśni i potrzebę relaksacji po kilku godzinach pracy. Nie musi to być spowodowane pracą, którą wykonują - przepisywanie tekstu, redagowanie tekstu czy pisanie programów. Większość osób nie zdaje sobie sprawy, że większość problemów można rozwiązać odpowiednio dostosowując swoje stanowisko pracy i zmieniając niektóre ze swoich nawyków. Poniższy artykuł podpowiada jak utworzyć stanowisko pracy pod komputer stacjonarny.
Problemy ze stanowiskiem pracy zaczynają się już na etapie wyboru biurka. Ze względu na fakt, że w mieszkaniu nie ma czasem zbyt dużo miejsca na biurko to bardzo popularne są biurka w których jest wysuwająca się szuflada. Z pozoru wygodne rozwiązanie nie sprawdza się na długie posiedzenia przy komputerze. Przede wszystkim taka wysuwana szufladka ma bardzo małą powierzchnię i nieraz bardzo trudno zmieścić klawiaturę obok myszy komputerowej. To powoduje, że klawiatury często są używana lekko obrócone, a mysz wielokrotnie podnoszona, aby przejechać na drugi koniec ekranu.
Biurko używane do pracy na stanowisku z komputerem stacjonarnym powinno być odpowiednio dobrane tak, aby mysz ustawiona obok klawiatury pozwalała na swobodne poruszanie się wskaźnikiem po ekranie. Bardzo ważne jest też, aby biurko było głębokie, ponieważ na tym samym poziomie powinien zostać ustawiony monitor do pracy. Dzisiejsze monitory nie wymagają tak dużej powierzchni jak niegdyś monitory kineskopowe. Siedząc przy biurku powinna istnieć możliwość położenia swobodnie łokci na biurku. Pozwoli to na rozluźnienie mięśni podczas pracy.
Posiadając już biurko warto dobrać odpowiednie krzesło, a właściwie fotel. Fotel ma ułatwić siedzenie na określonej wysokości, dlatego zwykłe krzesło się do tego zadania nie nadaje. Potrzebna jest regulacja siedzenia góra dół, która pozwoli wygodnie oprzeć ręce na biurku, a nogi nie będą musiały wisieć w powietrzu. W tym przypadku przydatny może okazać się niewielki podnóżek - nogi stojąc twardo na gruncie będą odciążać mięśnie nóg. Fotel dodatkowo powinien mieć podpórki na łokcie po obu stronach fotela. W trakcie pracy mają one za zadanie być podpórką pod łokcie.
Wbrew pozorom przy pracy nie należy cały czas siedzieć z oparciem prostopadle do ziemi. Do dłuższej pracy można pochylić nieco oparcie, aby dotychczas napięte mięśnie pleców mogły nieco odpocząć. W trakcie pracy zalecane jest delikatne zmieniane pozycji co ma pozwolić odpocząć dotychczas napiętym mięśniom co uchroni użytkownika komputer od skurczy. Można to robić delikatnie odchylając krzesło do tyłu lub po prostu przejeżdżając krzesłem delikatnie w jedną ze stron.
Siedząc już wygodnie przy nowym (albo starym biurku) na fotelu można ustawić na biurku monitor. Prawidłowe ustawienie polega na ustawieniu górnej lini krawędzi monitora na wysokości oczu. Monitor powinien znajdować się w odległości conajmniej 50 cm. Odpowiednie ustawienie pozwoli na nienaturalne przechylanie lub wyciąganie szyi powodując pod dłuższej pracy ból w okolicy szyi. Na ekran nie powinno padać żadne światło. Promienie słoneczne, albo światło żarówki może rozjaśniać ekran. Przez to wzrok szybciej się męczy i potrzebne są częstsze odpoczynki od monitora. Problem ze światłem można też rozwiązać stosując specjalne nakładki na monitor. Dla osób noszących okulary zaleca się szkła z antyrefleksem.
Urządzenie takie jak klawiatura i mysz lub ich zamienniki powinny być na wyciagnięcie rąk tak, aby nie istniała potrzeba dodatkowego wychylania się w trakcie korzystania z komputera. Klawiatura nie powinna być położona blisko krawędzi biurka. Nadgarstki powinny leżeć oparte na biurku lub przeznaczonej do tego części na klawiaturze. Do pisania poiwnny poruszać się tlyko palce, ale nie całe ręce. Położenie nadgarstków w jednym miejscu ma na celu rozluźnienie mięśni. Ponadto warto pamiętać, aby obok klawiatury na biurku odpowiednio dużo miejsca miała mysz komputerowa. Prawidłowej jej ustawienie na biurku można sprawdzić ustawiając kursor myszy na lewej krawędzi ekranu i mysz z lewej strony wyznaczonej przestrzeni, a następnie przesuwając mysz do prawego boku wyznaczonej przestrzeni. Jeśli kursor na ekranie dojdzie do prawej części ekranu wcześniej lub w tym samym czasie co mysz to urządzenie peryferyjne zostały ustawione prawidłowo.
W trakcie dłuższej pracy oraz grze na komputerze zaleca się 10 minutowe na każdą godzine zegarową pracy. W tym czasie warto się gdzieś przejść, ale nie należy siedzieć przy samym komputerze. W ten sposób sztywne i niektóre napięte mięśnie będą mogły się rozluźnić co wpłynie pozytywnie na samopoczucie pracującego. W pomieszczeniu pracy świeże powietrze powinno być dostarczane cały czas. W przypadku zimniejszych dni takie zadanie może częściowo przejąć paproć, która poprawi jakość powietrza. Ponadto świeże powietrze utrzyma mózg w gotowości do pracy.
W trakcie pracy kuszące może być podjadanie czegoś słodkiego czy nawet zjedzenie obiadu. Nie warto tego robić, ponieważ dotykając brudnymi, często nawet tłustymi, palcami klawiatury i myszy bakterie na tych urządzeniach dostają pożywienie. Po pewnym czasie klawiatura staje się nieprzyjemne w dotyku - palce zaczynają się przyczepiać do przyciskó w trakcie pisania. Taka sama zasada dotyczy również napojów w pobliżu komputera. Choć można sobie mówić, że będzie się ostrożnym to nigdy nie ma się pewności, że napoju się nie wyleje na biurko. Większość klawiatur nie jest woodporna i po zalaniu trzeba ją wymienić.
Przed rozpoczęciem pracy warto komputer przetrzeć ściereczką bawełnianą lub antystatyczną. W trakcie pracy komputer się nagrzewa co prowadzi do unoszenia drobnych pyłków w powietrze. Wbrew popularnym mitom sam kurz nie wpływa psuje komputera, a dopiero wysoka temperatura pracy jego komponentów ukrytych pod grubą warstwą kurzu. I najważniejsze jeśli w trakcie korzystania pracy komputer nagle zacznie wydawać dziwne dźwięki, albo wyłączy się sam bez ostrzeżenia i nie będzie można do uruchomić ponownie to nie należy go naprawiać samemu. Takimi sprawami powinni zająć się doświadczone osoby u których naprawa może kosztować, ale szybciej zdiagnozują usterkę nie narażając swojego zdrowia. Ponadto istnieje wtedy większa szansa, że nie będzie potrzebne kupno nowego komputera.