Celem tego artykułu jest opisanie procesu tworzenia opisanej na stronie dyktanda w wersji na przeglądarke wykorzystując HTML, CSS i JavaScript z technologią Jquery.
W tej części przygotowujemy szkielet wyglądu an stronę: input będzie umożliwiał wklejenie własnego tesktu. W divie będzie pokazywany tekst, a przycisk po naciśnięciu pokaże wynik. Ponadto należy zadeklarować pobranie skryptów, wywołać je oraz dodać arkusz stylów:
Skrypt, który jest tutaj wywoływany ma za zadanie (3.) po uruchomieniu strony (5.) zamaskować wybrane części tekstu i dodać możliwość przekzywania tekstu poprzez wklejenie go w puste pole tekstowe.
Najpierw deklarowana jest tablica z danymi. Lista ma podlisty. Program zastępuje z n-podlisty wszystkie wskazane wyrażenia i pozwala wybierać uzupełnienie tylko z propozycji z podlisty, daltego ważne jest, aby każdy element był unikalny w obrębie całej listy. Można tutaj dodać nawet element listy [" nie", "nie "] co spowoduje, że użytkownik będzie musiał wykazać się znajomością kolejnych zasad.
Funkcja mask odpowiada za maskowanie tekstu.
(2.) Pobieramy tekst w divie "dyktando", a następnie (3.) rozpoczynamy iteracje tablicy. (4.) W wybranych miejscach wstawiamy tam odpowiednie znaczniki. Drugą (7.) pętla odpowiada za zastępowanie znaczników właściwą częścią kodu. Rozbicie pętli na dwie wynikł z zastępowania kodu html poprzez zastępowanie go znacznikami co powodowało błędy. Na sam koniec (12.) tekst zostaje wpisany w div.
Kolejna funkcja umożliwia iterację pomiędzy kolejnymi elementami z danej podlisty. Jej działanie opiera się na operacji modulo oraz na pobieraniu wartości z listy głównej.
Ostatnia i najbardziej znacząca funkcja sprawdza wszystkie elementy tekstu i (3.) sprawdza czy zostały poprawnie uzupełnione. Następnie (4.) wypisuje wynik na przycisku.
Do stylizacji pól zostało dopisanych kilka reguł CSS: