Prosty program można napisać bardzo szybko. Wystarczy wpisać odpowiedni kod, pewien algorytm do wykonania, a wyniki można wypisać bezpośrednio na konsolę. Jak jednak wiadomo w celu komunikacji z użytkownikem wykorzystywana jest konsola Windows, a to oznacza, że do systemu można wysyłać pewne polecenia poprzez API systemu Windows.
W bibliotece cstdlib istnieje polecenie system(), które przyjmuje tylko jeden argument command, który jest wskaźnikiem na pewną tablicę znaków. Przesyłanymi poleceniami mogą być wszystkie polecenia dostępne w Systemowej Linii Poleceń (CMD).
Jedną z najbardziej irytujących rzeczy jaką potrafi dokonać program to wykonać szybko obliczenia, wypisać je i zamknąć się zanim cokolwiek można było odczytać. W takiej sytuacji należy wstrzymać wykonywanie programu przed zwróceniem statusu wykonania programu. Można znaleźć różne sposoby np. wczytując wciśnięcie klawisza, pętle i wiele innych, ale zdecydowanie najskuteczniejsze jest polecenie "pause". Po wywołaniu:
program wstrzymuje pracę i wyświetla komunikat:
Po wciśnięciu dowolnego przycisku program jest wykonywany dalej.
Najprostszym sposobem na wyczyszczenie konsoli jest wypisywania tak dużo znaków nowej linii, że te zbędne zostaną zapomniane. Istnieje prostsze rozwiązanie z pewnością znane osobom, które coś pracowały w konsoli. Polecenie brzmi "cls" i jego zadanie polega na usunięciu wszelkiego bufora i ustawieniu kursora w lewym górnym rogu. Innymi słowy czyszczenie ekranu można wykonać następująco:
W celu odczytania daty należy odczytać ile ms minęło od 1970 roku następnie skonwertować to i chociaż istnieją już gotowe funkcje to nie zawsze programista ma odpowiednio dużo czasu, aby się dodatkowo w to zagłębiać. Rozwiązaniem może być wypisanie daty poprzez polecenie z konsoli "date". Jednak to polecenie po wyświetleniu będzie chciało, aby wprowadzić nową datę. Można tego uniknąć wpisując "date \t". Wtedy wyświetlona zostanie jedynie data.
Wynikiem tego będzie przykładowo:
Analogicznie do daty można wypisać czas systemu przy użyciu polecenia "time \t", gdzie przełącznik "\t" wyłącza wprowadzanie nowego czasu po wyświetleniu.
Wynikiem tego będzie przykładowo:
Do wypisywania zawartości folderu można wykorzystać polecenie "dir", które posiada różnego rodzaju przełączniki w zależności od tego co jest potrzebne użytkownikowi.
Wynikiem tego będzie przykładowo:
Dokładniej o dostępnych trybach wypisywania można przeczytać wpisując polecenie "dir /?" bezpośrednio w programie lub uruchamiając instancję Systemowej Linii Poleceń.
Napisz program, który będzie wczytywał od użytkownika polecenie, a następnie będzie przekazywał do systemu. Program powinien pytać o kolejne polecenia w pętli, aż użytkownik nie wpisze pustego polecenia. Zadbaj o to, aby użytkownik widział tylko bieżący wynik polecenia na ekranie (tj. ekran ma być czyszczony po każdowym wczytaniu polecenia).