Strona główna » Poradniki » Programy » TypeFaster
 

TypeFaster

Wstęp

Niektórzy mogą sobie zadawać pytanie po co trenować pisanie na klawiaturze, a jeszcze inni mogę na samym początku stwierdzić, że to nie dla nich. Prawda jest taka, że szybsze pisanie na klawiaturze pozwala sprawniej obsługiwać komputer i szybciej tworzyć chociażby nowy wpis na stronę. Po kilku próbach i miernych wynikach nie należy się zniechęcać. Nauka szybkiego pisania na klawiaturze jest jak każdy proces nauki. U niektórych efekty pojawią się po kilku dniach, a u innych po kilku miesiącach. Jeśli uważasz, że chcesz spróbować swoich sił czytaj artykuł dalej.

Oprogramowanie

Sprawdzanie możliwości szybkiego pisania można sprawdzić otwierając zwykły notatnik i przepisując określony tekst. Jednak w ten sposób uzyskamy tylko przybliżony czas wprowadzania tekstu oraz dokument, który trzeba sprawdzić ile literówek popełniliśmy. Zdecydowanie lepszym pomysłem jest zainstalować program, który pozwoli na uzyskanie bardziej szczegółowych wyników. Jednym z takich programów dostępnych za darmo jest TypeFaster Typing Tutor. Jest on niewielki i można zainstalować go nawet na pendrivie, aby poćwiczyć w szkole czy pracy.

Okno główne

Po uruchomieniu program automatycznie ładuje pierwszą lekcję dostępną w zasobach. Wystarczy zacząć wpisywać literki, które znajdują się na białym polu, aby rozpocząć lekcję. Program na bieżąco w drugim wierszu na białym polu wpisuje znaki, które zostały wprowadzone. Błędne zaznacza na czerwono. Pod spodem na klawiaturze na czerwono jest zaznaczony klawisz, który należy nacisnąć. Z kolei niebieskie obramowania wskazują przyciski na których powinny znajdować się palce w trakcie pisania (albo chociaż na początku). Postęp lekcji jest pokazywany na wykresie w drugiej linijce menu. Kiedy wszystkie znaki zostaną wpisane zostanie wyświetlone okienko z ostatecznym wynikiem:

(1. Accuracy) Dokładność określa jaki procent tekstu ostatecznego jest prawidłowy, ale to (2. True Accuracy) prawdziwa dokładność pokazuje ważniejszy wynik. Tutaj procent zależy od tego ile znaków prawidłowo wpisaliśmy. Tutaj nie jest uwzględnianie poprawianie tekstu. (3. Keystrokes) Określa ile znaków zostało wpisanych na minutę i (4. Words) ostatni wynik nie jest zbyt miarodajny pomiędzy lekcjami, ale określa ile słów na minutę został wpisanych. W tym przypadku słowo jest traktowane jako zbiór znaków ograniczony spacjami. Z tego miejsca możemy, albo powtórzyć lekcję (Redo Lesson), albo przejść do następnej (Next Lesson).

Opcje menu

W menu w pierwszym wierszu możemy wybrać lekcję (Lesson) wybierając ją z rozwijanej listy. W przypadku, gdy chcemy poćwiczyć inną klawiaturę wystarczy zmienić układ Layout. Między innymi do wybrania jest klawiatura numeryczna, której znajomość może być bardzo przydatna w przypadku księgowości lub zapisywania codziennych wydatków.

Kolejne dwie opcje służą do zwiększania (Increase) lub zmniejszenia (Decrease) rozmiaru czcionki, którą jest napisany tekst do przepisania. Warto pamiętać, że użycie większej czcionki jest wygodniejsze niż małej, ale znacząco odbiega od rozmiaru tekstu w dokumencie, który kiedyś będzie trzeba przepisać, dlatego warto nieznacznie powiększyć tak, aby wyróżniał się na ekranie komputera. Istnieje również możliwość wyłączenia dźwięków podczas pisania na klawiaturze. (Osobiście jednak twierdzę, że odgrywany dźwięk nadaje charakter programowi). Po dalszą pomoc warto zajrzeć do pomocy (Help) lub o programie (About).

Wyniki

W drugim rzędzie menu znajduje się opcja pokazywania wyników (View your progress). W postaci wykresów są tam podsumowane wszystkie dotychczasowe rezultaty dla wybranego układu klawiatury.

Pierwszy wykres pokazuje ile czasu zajmuje naciśnięcie danej litery. Czas jest podawany w milisekundach. Pod wykresem jest linijka i wypisane pięć najwolniejszych (Slowest) liter. Drugi wykres z kolei pokazuje jak dokładnie wybrana litera była wpisana. Wynik jest podawany w procentach i tak samo jak w przypadku poprzedniego wykresu na dole są podane litery wpisywane najmniej dokładnie.

Aktywne okno można zamknąć przyciskiem Ok, ale można też rozpocząć ćwiczenie wybranych znaków np. najwolniejsze Practise Slowest, z najmniejszą dokładnością Practise least accurate, albo jakie tylko chcemy Practise keys you choose. W przypadku, gdy chcemy rozpocząć zapisywanie wyników od nowa wystarczy nacisnąć Clear history.

Relaks

TypeFaster to nie tylko program do nudnego przepisywania tekstu. Kiedy wyniki będą bardzo wysokie i zwykłe przepisywanie literek stanie się nudne wystarczy wsiąść za stery myśliwca wybierając Play game:

Zadanie polega na wpisywaniu jak najszybciej nadlatujących wyrazów. Tylko w ten sposób można zniszczyć przeszkodę i lecieć dalej. Powodzenia!